Czy uda się znaleźć bliźniaków genetycznych w Nysie?

Około 300 potencjalnych dawców szpiku zgłosiło się do punktów rejestracji rozlokowanych w cały mieście. Ilu z nich uratuje życie swojemu bliźniakowi?

Znaleźć dawce komórek macierzystych dla Roksany! Taki był główny cel rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Nysie. Obecnie 22 – letnia mieszkanka Nysy jest podczas choreoterapii. Pomóc może jej bliźniak genetyczny, którego na razie nie ma w bazie fundacji DKMS. Przez ostanie dni w licznych punktach w naszym mieści zarejestrowało się wielu chętnych. Czy któryś z nich będzie mógł być dawcą dla dziewczyny?

Obecnie organizatorzy mówią o około 300 zarejestrowanych osobach. Dokładna liczba zostanie podana po weryfikacji zgłoszeń w centrali fundacji. Może się okazać, że wśród mieszkańców naszej gminy nie tylko znajdzie się dawca dla Roksany, ale także dla wielu innych chorych.

Odnalezienie bliźniaka genetycznego nie jest wcale proste. Wielu z nas ma bardzo rzadki gen. Jednak gdy fundacja odnajdzie odpowiednią osobę do przeprowadzenia zabiegu oddanie szpiku jest bezbolesne. Komórki macierzyste uzyskuje się przez pobranie krwi lub z talerza kości biodrowej podczas narkozy.

Czy znajdzie się dawca dla Roksany oraz wielu chorych na nowotwór krwi? Trzymamy kciuki.

Zdjęcie – Marcin Janik

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.