Policjanci zwracają uwagę na warunki na drogach

Lato chyba opuściło nas na dobre. Śliska nawierzchnia, deszcz oraz niska temperatura przypominają, że jesienne warunki na drogach zmuszają nas do większej ostrożności. 

Bardzo często kierującym wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie. Nie zapominajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu. Wtedy łatwo jest stracić panowanie nad pojazdem i możemy wpaść w poślizg. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Dlatego kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Policjanci apelują o to, by nie szarżować, myśleć i przewidywać zagrożenia.

Warto też pamiętać o zachowaniu ostrożności w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Zachowajmy nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.
Funkcjonariusze zwracają się również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Na przejściu dla pieszych, upewnijmy się, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Źródło – Policja w Nysie

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.