Elementy kamieniarki wydobyte w sercu nyskiego Rynku

To już ostatnia chwila, aby obejrzeć w Muzeum Powiatowym wystawę „Nysa drewniana – Nysa murowana”. Ekspozycja jest dostępna do 13 sierpnia.

Przed wiekami Nysa należała do najznamienitszych miast na Śląsku, które zdobiły wspaniałe budowle, a mieszczanie żyli tu dostatnie. Badania wykopaliskowe w Rynku odsłaniają kolejne karty lokalnej historii.

„Nysa drewniana – Nysa murowana” to tytuł wystawy, którą można zwiedzać w Muzeum Powiatowym w Nysie. Na ekspozycji zebrano przedmioty wydobyte podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w nyskim Rynku, które są związane z budową nowego obiektu handlowo-usługowego. Oprócz elementów kamieniarki dawnych kamienic, na wystawie można natrafić także na przedmioty codziennego użytku zostawione przez dawnych mieszkańców – jak sztućce, butelki czy fragment ceramicznego cyferblatu zegara. O szczegółach związanych z wystawą mówi Mariusz Krawczyk z nyskiego muzeum:

 

Artystom minionych wieków fantazji i poczucia smaku z pewnością nie brakowało co widać na zebranych elementach kamieniarki. Bogate gzymsy, finezyjne zdobienia, elementy z motywem roślinnym cieszyły oczy dawnych mieszkańców. Ponadto w wykopie natrafiono również na fragmenty kamieniarki z nyskiego ratusza oraz Domu Wagi.

Archeolodzy natrafili ponadto na element ozdobnej kolumny, która mogła stanowić element średniowiecznego pręgierza, przy którym wymierzano sprawiedliwość.

Rozplanowanie kamienic oraz sukiennic na Rynku

 

Fragment pręgierza?

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.