„Od pergaminu do e- Biblii”

Biblia jest najpopularniejszą książką na Świecie. Przez wieki zmieniała się wraz ze zmieniającą się cywilizacją. O jej historii w Muzeum Powiatowy w Nysie opowiedzą specjaliści. 

Jest najczęściej sprzedawaną książką na Świecie, a także najczęściej kradzioną. Mowa o Biblii, która w wielu egzemplarzach od wieków znajduje się w domach chrześcijan. O jej historii oraz znaczeniu dowiemy się tym razem nie z kościoła, ale z Muzeum. Już 2 marca we współpracy z Wyższą Szkołą Teologiczno-Humanistyczną oraz Kościołe Adwentystów Dnia Siódmego odbędzie się wystawa oraz wykłady poświęcone Bibli.

Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć liczne wydania Pisma Świętego od pergaminowych zwojów do wydań elektronicznych, unikatowy egzemplarz Biblii w 66 językach, Biblię Brzeską – oryginalny przekład całości Pisma Świętego na język polski z XVI w., a także rękopiśmienne egzemplarze Biblii ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie – m.in. po raz pierwszy prezentowany, bogato iluminowany manuskrypt Pisma Świętego z 1354 roku, zawierający 499 pergaminowych kart o wymiarach 47 x 32 cm, w XVII-wiecznej oprawie z aksamitu.

Podczas wydarzenia zainteresowani będą mogli dowiedzieć się także jaka jest historia tworzenia kanonu ksiąg świętych.

Wydarzenia towarzyszące:

2 marca (piątek), godz. 17.00

Uroczyste otwarcie wystawy, wykład (mgr Mateusz Krzesiński – wykładowca WSTH)

3 marca (sobota), godz. 17.00

Koncert zespołu „Fileo”

18 marca (niedziela), godz. 16.00

Zamknięcie wystawy, wykład (pastor Marcin Knapik)

Istnieje możliwość skorzystania z darmowego przewodnika po wystawie (od 3 do 18 marca), w godzinach pracy Muzeum. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyt.

Źródło – Muzeum Powiatowe w Nysie

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.