Nr 149894 – jego historia i przeżycia

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie przygotowują wykład na temat wydarzeń ubiegłego wieku, a dokładnie II wojny światowej. Głównym bohaterem będzie Grzegorz Tomaszewski, czyli nr 149894.

Młodzi dorośli chcą poznawać historię polaków, którzy przeżyli najtrudniejsze wydarzenia ubiegłego wieku. Tym razem studenci interesują się historią byłego więźnia Auschwitz-Birkenau, Grzegorza Tomaszewskiego.

Pan Grzegorz Tomaszewski był synem polskiego partyzanta, za co wraz z matką i czworgiem rodzeństwa został przez Niemców zesłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym jako 5-letni chłopiec był poddawany medycznym eksperymentom przez osławionego doktora Mengele. W obozie stracił matkę, babcię i dwoje rodzeństwa. Był też świadkiem tragicznych losów więźniów narodowosocjalistycznego terroru. – piszą studenci koła BWN.

Spotkanie z byłym więźniem jest otwarte, dlatego oprócz studentów na wykład może przyjść każdy zainteresowany tematem. Prelekcja ” Byłe numerem 149894″ już 7 marca o godzinie 15.00 w Auli w Collegium Artium przy ul. Obrońców Tobruku 5.

 

 

 

 

 

 

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.