Kuba Sękowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie w ciągu zaledwie 12 lat swoje życia zwiedził niemal cały świat. W szkolnej auli wciąż jeszcze można podziwiać przebogatą galerię fotografii z najróżniejszych zakątków świata ( gdzie dotarło także logo iLoveNysa:) ).

iLoveNysa: Czy bałeś się jechać w tak dalekie rejony świata?

Kuba Sękowski: Podróże towarzyszyły mi odkąd tylko jestem w stanie sięgnąć pamięcią. Tą wspaniałą pasją „zarazili” mnie moi rodzice, pokazując mi od najmłodszych lat życia przyrodę, kulturę i architekturę różnorodnych miejsc na całym świecie. Uwielbiam wyjeżdżać i poznawać pełne kontrastów miejsca i żyjących w nich ludzi. Zdobyte w ten sposób doświadczenia pozwalają mi zupełnie inaczej spojrzeć na otaczający nas świat. Wracając z każdej wyprawy marzę już o kolejnej.

Myślę, że dość odważnie idę przez życie, jednak spotkało mnie kilka sytuacji, które wzbudziły we mnie strach. Odwiedzając Salvador pojechaliśmy w głąb tamtejszych faweli, które są największym siedliskiem przestępczości i choć towarzyszył nam poznany wcześniej brazylijczyk, który tam się urodził i zapewniał, że z nim jesteśmy bezpieczni, cały czas pamiętałem, że nawet dzieci mają tam broń palną. Na szczęście dzień okazał się nadzwyczaj udany, zobaczyłem miejsca, które niewielu turystów jest w stanie odwiedzić, zyskałem też nawet kilku nowych znajomych, którym podarowałem koszulki I Love Nysa 🙂

Bałem się również podczas podróży do Tajlandii, kiedy wpływaliśmy kajakami do jaskiń ukrytych w skałach otoczonych morzem. Będąc w jednej z nich niespodziewanie nadszedł przypływ. Poziom wody podniósł się natychmiast, do tego stopnia, że ledwo zdążyliśmy wypłynąć i pomimo tego, że wiosłowaliśmy na leżąco dotykaliśmy głowami i tułowiem skał, które były sklepieniem jaskini.

iLoveNysa: Bardziej odpowiadały Ci dzikie klimaty Kenii czy też dobrze rozwinięta Japonia?

Kuba Sękowski: Bardzo lubię wielkie metropolie, takie jak na przykład Tokio, kolorowe neony, drapacze chmur i wszechobecne najnowsze technologie, jednak chyba bardziej niż nowoczesność doceniam piękne krajobrazy, ciszę i naturę. Przeżycia, których doświadczyłem podczas kilkudniowego safari, tropiąc od świtu do nocy dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, śpiąc w domku na palach przy wodopoju bawołów, lwów i słoni – w odległości kilkudziesięciu kilometrów od najbliższej cywilizacji – są nie do opisania.

iLoveNysa: Którą wyprawę wspominasz najmilej i dlaczego?

Kuba Sękowski: Trudno jest mi wybrać jedną wyprawę. Każda podróż jest dla mnie wyjątkowa. Najważniejsi w każdym miejscu na świecie są ludzie. Tylko z pomocą tubylców możemy poznać każdy zakątek tak naprawdę. Nie jak turysta, lecz jak ktoś kto żyje w danym kraju. Nawiązane tak znajomości sprawiają, że każda podróż jest fantastyczna.

iLoveNysa: Jakie miejsca chciałbyś jeszcze odwiedzić i dlaczego?

Kuba Sękowski: W grudniu tego roku wybieram się do Australii i Nowej Zelandii. Zawsze marzyłem, żeby postawić stopę na tym dalekim kontynencie. Zobaczyć słynną Operę w Sydney, Góry Błękitne, piękne krajobrazy Auckland i Wellington wprost z Władcy Pierścieni i odwiedzić osadę Hobbitów. Bardzo chciałbym kiedyś dotrzeć do wysp Polinezji Francuskiej, które wydają się być rajem na ziemi.

iLoveNysa: Co najbardziej Cię zaskoczyło podczas tych podróży?

Kuba Sękowski: Pewnie zabrzmi to śmiesznie, ale najbardziej zaskoczyły mnie toalety publiczne w Chinach. Co prawda w Pekinie i Szanghaju nie było ich wiele, ale w mniejszych miastach prawie wszystkie wyglądały następująco: pomieszczenie z czterema lub sześcioma dziurami w podłodze, bez żadnych ścian działowych pomiędzy i rurką prysznicową przy każdym otworze. Chcąc załatwić swoje potrzeby fizjologiczne trzeba się było pogodzić z tym, że obserwujesz przy tym swoich „sąsiadów”.

iLoveNysa: Czy w związku z takimi wyprawami masz 6 z geografii?

Kuba Sękowski: Chodzę jeszcze do szkoły podstawowej, więc przedmiot, którego się uczę to przyroda (zawiera w sobie elementy biologii i geografii) i rzeczywiście mam z niej szóstkę. Myślę, że swoją wiedzę z tego przedmiotu mamy z klasą przede wszystkim dzięki wspaniałej nauczycielce tego przedmiotu, ale moje wyprawy na pewno pomagają mi w przyswojeniu nowych wiadomości. Łatwiej czyta się i rozmawia o rzeczach i miejscach, które miało się okazję zobaczyć.

iLoveNysa: Co najlepiej smakuje za granicą?

Kuba Sękowski: Jeśli chodzi o jedzenie to jestem raczej ostrożny. Moim faworytem są tropikalne owoce prosto z drzewa. Mój tato natomiast zawsze próbuje lokalnych „przysmaków”. Ja nie jestem zwolennikiem szczurów na patyku, suszonych koników polnych, czy prażonych karaluchów. Zostawiam tą przyjemność tacie 🙂

iLoveNysa: Jak do Twojego podróżowania podchodzą koleżanki i koledzy z klasy?

Kuba Sękowski: Lubimy spędzać czas wygłupiając się i opowiadając o swoich zainteresowaniach. Myślę, że nawzajem chętnie słuchamy o naszych przygodach, nie tylko tych związanych z podróżami. Jesteśmy szczęściarzami, że mamy wspaniałą wychowawczynię, która zawsze zauważa nasze pasje i pomaga nam się nimi dzielić na godzinach wychowawczych. To właśnie Pani Marzenka Rusnak wraz z Panią dyrektor Eulalią Woźniak namówiły mnie do przygotowania zdjęć do wystawy podróżniczej. Jestem im bardzo wdzięczny na trud i pracę jakie włożyły w jej organizację.

W dwanaście lat dookoła świata…

 1. Aruba
 2. Austria
 3. Barbados
 4. Brazylia
 5. Chiny
 6. Chorwacja
 7. Curacao
 8. Czechy
 9. Dominikana
 10. Egipt
 11. Finlandia
 12. Francja
 13. Grecja ( + Kos, Kreta, Santorini)
 14. Grenada
 15. Hiszpania
 16. Indonezja (+ Bali)
 17. Jamajka
 18. Japonia
 19. Kanada
 20. Katar
 21. Kenia
 22. Kuba
 23. Luksemburg
 24. Malezja
 25. Mauritius
 26. Meksyk
 27. Niemcy
 28. Polska
 29. Portugalia
 30. Saint Vincent i Grenadyny (+ Mayreau, Tobago Cays, Union Island)
 31. Singapur
 32. Słowacja
 33. Słowenia
 34. Stany Zjednoczone
 35. Szwajcaria
 36. Tajlandia
 37. Tajwan
 38. Tunezja
 39. Turcja
 40. Wenezuela
 41. Wielka Brytania
 42. Włochy
 43. Wyspy Zielonego Przylądka
 44. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Grudzień 2016 / Styczeń 2017 : Australia + Nowa Zelandia

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.