Rekordowy budżet gminy – wiele inwestycji czy duży dług?

Około ćwierć miliarda złotych wynosi budżet gminy Nysa na rok 2018. Pieniądze tradycyjnie poróżniły samorządowców. Według niektórych fundusze to szansa na wielkie inwestycje, dla innych zadłużanie miasta.

Budżet Gminy Nysa na rok 2018 został uchwalony większością głosów. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na remont koszarowca, kąpieliska miejskiego, działki dla młodych, mieszkania + oraz remont śródmieścia. Nie wszyscy jednak widzą wielkie inwestycje, a za to wielkie zadłużenie.

– mówi poseł PO, Rajmund Miller. Zdaniem polityka jest to zadłużenie krytyczne i w sytuacji, gdy spółki nie będą wypłacalne miasto będzie zobowiązane do spłacenia tych długów. „Banki kiedyś o te pieniądze się upomną. Takie zadłużenie spowoduje, że miasto nie będzie mogło wykonywać żadnych inwestycji i do roku 2041 będziemy spłacać zaciągnięte zadłużenia” – dodaje parlamentarzysta.

– wyjaśnia rady Rady Miejskiej w Nysie, Piotr Wojtasik i dodaje, że rozwój oparty powinien być w dużej mierze o własne środki i wspierany kredytem.  „Tutaj mamy odwrócone proporcje. Opieramy się tylko na kredycie, który łatwo się bierze, a trudniej się spłaca. To jest pewna pułapka” .

– mówi burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. Włodarz miasta nie zaprzecza istnienia zadłużenia, jednak szacuje, że wynosi około 34% i jest wliczony do dochodu. Zadaniem Kordiana Kolbiarza pieniądz jest narzędziem, aby rozwijać Nysę, a zadłużenie jest na bezpiecznym poziomie, bowiem nie przekracza 50%.

– zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie, budżet ma także odpowiadać na potrzeby mieszkańców gminy.

Przed Nysą pierwsze inwestycje w tym roku. Już niebawem rozpoczną się prace nad budową „Mieszkań +”, remont śródmieścia oraz modernizacja FSD.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.